Yurt Dışından Alışverişte Gümrük Vergi Sınırı Düşüyor!


TOBB Konferans Salonu’nda yapılan Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliği’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi bir çok online alışveriş kullanıcısını önemli ölçüde etkileyecek bir düzenlemenin haberini verdi. Bakan sözlerinde: “Yurt dışından 75 euroya kadar yapılan siparişler Türkiye’ye gümrüksüz girebiliyor, bu da haksız rekabete yol açabiliyor. Bunu 30 euroya düşürdük.” dedi ve “E-ticaretin önü açık. Türkiye olarak çok mesafe alacağımız bir alan. Bunun temellerinin doğru atılması lazım.” sözlerini de ekledi.
Günümüzde bir çok kullanıcı Türkiye’de bulamadığı veya çok fahiş fiyatlara satıldığını düşündüğü 75 euroya kadar fiyata sahip ürünleri, yurt dışındaki Amazon, Aliexpress… gibi online alışveriş siteleri sayesinde satın alabiliyordu. Bakanın konuşmasında söylediği mazerete göre haksız rekabete yol açması gerekçesi ile düşürülen gümrük vergisine tabi olma sınırı 30 euroya düşmüş oluyor artık. Buna getirilen bir açıklama da: “İnceledik. Bizim e-ticaret firmaları yurt dışına mal gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştığı oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördüm. Geçtiğimiz günlerde bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük, bunu 30 euroya düşürdük. Avrupa bunun 22,5 euro olarak uyguluyor. Çünkü bunun başka etkileri de var.

Peki ne zaman geçerli olacak?

Bakan bu konuda:”Bakanlar Kurulunda imzadan çıktı, inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer.” sözleri aracılığı ile yapmış olduğu açıklamada söylediği gibi bu hafta dahilinde veya önümüzdeki haftanın başlangıcından itibaren yürürlüğe girecekmiş gibi görünüyor.
Sizleri bilmiyorum ancak bana göre önce e-ticaret sitelerinde veya büyük teknoloji mağazalarının yaptığı indirim adı altında yapılan kampanyalarda önce fiyatı arttırıp sonra düşürmenin haksız kazanç olduğu konusuyla ilgilenmeliler. Yakın zamandaki bir çok büyük indirim ve alışveriş fırtınasında yabancı e-ticaret siteleri bu konuda müşterisine yalan söylemezken Türkiye’de bu durum pek bu şekilde değil maalesef. Tabi bu düzenlemeye sebep olan durumlardan birisi de amazon.de’nin Türkçe olarak dil seçeneği eklemiş olması ve belirli limitten sonra ücretsiz kargo ile ürün yollaması da olabilir. Tesadüfe bakın ki bu ücretsiz kargo kampanyası 30 euronun üzerinde kalıyor. Neyse efendim. Umalım ki yerel e-ticaret siteleri bunu fırsata çevirmesin. İyi alışverişler…


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir