Windows 10 Preview Yükleyene Windows 10 Bedava !


Güncelleme ( 22/06/2015 )

Gabe AUL yanlış anlaşılma için özür diliyor. Windows 10 Ön izlemesini kuranlara ücretsiz Windows 10 verilmeyecek.

 
Geçtiğimiz günlerde Gabe Aul tarafından atılan bir tweet ile Windows 10 ön izlemesini yükleyenlere Windows 10 tam sürümünün ücretsiz olacağı açıklandı. Ardından Microsoft resmi blog sitesi üzerinde gerekli resmi açıklamalar yapıldı ve onaylandı. Yalnız kafalarda ki soru işaretleri hala duruyor. Insider programına katılanlara “Aktifleştirilmiş Windows 10” verileceği yazılmış. Lisans konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Yani elinizde ekstra bir Windows 10 lisansı olacak mı? Yoksa sadece Microsoft tarafından etkinleştirilmiş, lisansı olmayan bir Windows 10 mu kullanacaksınız orası tam anlamıyla muamma. Ayrıca bu adımın tamamıyla XP ve Vista kullananların, Windows 10’a geçmesi için bir teşvik olduğunu düşünüyoruz. Malum XP ve Vista sahipleri Windows 10’a ücretsiz şekilde yükseltemeyeceklerdi. Bu şekilde onlarda Insider’a katılarak “Aktifleştirilmiş bir Windows 10” kullanabilecekler.

Ücretsiz ve aktive edilmiş Windows 10 kazanmak için şartlar:

  1. 29 temmuz tarihinden önce Windows 10 Preview(önizleme) sürümü aktive edilmek istenen bilgisayara kurulmuş olmalı.
  2. Kurulan ön izleme sürüm numarası en az 10130 olmalı.

Şartlar sağlandığı takdirde 29 Temmuz ve takibindeki 2-3 gün içinde cihaz ücretsiz olarak Windows 10 tam sürümüne yükseltilecek.
Daha detaylı bilgi için http://blogs.windows.com/bloggingwindows/2015/06/19/upcoming-changes-to-windows-10-insider-preview-builds/

Sıkça Sorulan Sorular

S:Ücretsiz Windows 10 edinmek için Windows XP, Windows 7 veya 8.1 ‘e ihtiyacım var mı ?
C:19 Haziran tarihinde yapılan açıklamalara göre artık gerek yok.


S:Şuan korsan sürüm kullanıyorum ve düzenimi bozmak istemiyorum. Yükseltme tarihinden 1-2 gün önce ön izleme yüklersem yararlanabilir miyim ?
C:Evet.


S:Lisanslı Windows 7, Windows 8.1 sahibiyim. Düzenimi bozmadan yükseltme yapmak istiyorum. Bu kampanya hala geçerli mi ?
C:Evet.


S:29 Temmuz’dan önce Preview kuramazsam ne olur ?
C:Ücretsiz olarak Windows 10 edinemezsiniz. 110-150$ ücret ile satın alabilirsiniz ya da elinizde bulunan Windows 7-8.1 lisansından ücretsiz yükseltme yapabilirsiniz.


S:Ücretsiz olarak Windows 10 Ön izlemesinden tam sürüme geçtikten sonra temiz kurulum yapabilecek miyiz ?
C:Evet. Ancak Windows ayarları içerisinden “Cihazı sıfırla” şeklinde bir format sistemi olacak. Henüz klasik temiz kurulum için kullanılan ISO kalıbının verileceği hakkında bilgi yok.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. O konu hakkında kesin bilgi yok şuan. Microsoft ne kadar bilgisayar varsa Windows 10’a geçirmeye kararlı. Kalıcı olması halinde de şaşırmamak lazım.