Yerli Elektrikli Araba; Fors


Fırat Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği bölümünde okuyan 7 öğrencinin çalışması sonucu ortaya çıkan elektrikli araç Fors, sadece 10 bin liraya mal edilerek yapılmış.
Yapılan açıklamaya göre aracın yapımı 3 ay sürmüş. Açıkçası hem üniversite imajına hemde Türkiye için önemli bir gelişme diyebiliriz. Tabi bu milli projelere destek vermek ve önlerini açmak projeden daha önemli. Proje ortaklarından olan Yunus Emre Akay uzun bir süre araç için sponsor aradıklarını ve sadece TUBİTAK‘ın sponsor olduğunu belirtti.
Araca geri dönecek olursak 400 kg ağırlığında 2 kişilik araç 4 ileri ve 1 geri olmak üzere şanzıman sistemine sahip. Şanzıman sisteminde debriyaja yer verilmemiş durumda çünkü şanzıman otomatik kavrar yapıda. Elektrikli motor gücü ise 26 beygir gücünde. Motor üzerinden yavaş ve hızlı sarım olmak üzere iki sarım tekniği mevcut. Yavaş sarımda aracın maksimum hızı saatte 60 kilometre olurken hızlı sarımda saatte 100 kilometre oluyor. Bu projelere desteğin sağlanması gelecek için çok daha önemli. Araç hakkında videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir