AMD Vega En Erken 2017'nin İlk Yarısında Gelecek!


Bildiğiniz gibi AMD bu yıl içerisinde uzunca bir süre yenileme yapmadığı CPU ve GPU ailesinde ciddi bir yenilemeye giderek mimarilerini kökünden değiştirme yoluna girdi. Hali hazırda ekran kartı tarafında Polaris mimarili RX 480/470/460 modelleri ile piyasaya adımını atan AMD, işlemci kanadında ki Zen mimarisini ise 2017’nin ilk aylarında piyasaya sürecek. Gelecek olan Vega mimarisinden de yeni detaylar elimize ulaştı.
amd vega release date (1086 x 610)
Piyasada olan RX serisi ekran kartları rakibi NVIDIA kartlarına göre sadece fiyat alanında rekabet edebiliyor. Zira AMD’nin elinde GTX 1070 veya 1080 ayarında bir kart bulunmuyor ki, AMD’nin kısa süre önce açıkladığı yol haritasına baktığımızda 6 ay gibi bir süre daha bu kartların rakipsiz kalacağını görüyoruz. Belki 2016 bitmeden çift Polaris 10 GPU’lu RX 490’ı görebiliriz, ancak tahminlerime göre o bile yine GTX 1080’i zar zor yakalayacaktır.
amd yol haritası (1079 x 611)
Her neyse, spesifik detaylara bakacak olursak AMD’nin açıkladığı verilere göre güçlü olduğunu beklediğimiz Vega mimarisi en erken 2017’nin ilk yarısında gelecek. AMD’nin 28nm GPU’larına göre 3 kat daha fazla performans sunmasını beklediğimiz Vega mimarisinden sonra 2018 yılında Navi mimarisi bizlerle olacak. Ek olarak Vega mimarisine sahip olacak ekran kartlarının HBM2 bellekler ile geleceğini de biliyoruz. Öte yandan NVIDIA Volta mimarisi de 2017’nin ortalarında gelecek. Bu da demek oluyor ki yine çekişmeler yaşanacak.
AMD-Radeon-Polaris-Vega-Navi-GPU-Roadmap
Bunların dışında daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Zen mimarisi 2017’nin başlarında, Vega mimarisi 2017’nin ilk yarısında, Zen APU’lar ve Zen laptoplar 2017’nin ikinci yarısında karşımızda olacak. Daha fazla detay çıktığında sizlere bildireceğiz.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir