iPhone 11 Ailesinin Yeni Kamera Özellikleri Düşman Çatlatır!


Apple’ın yeni iPhone 11 ailesi kısa süre önce tanıtıldı. Biz de sizlere telefonlar hakkında detayları ve fiyat bilgilerini bir önceki yazımızda aktardık. Bu yazımızda ise pek çok kişi için önemli olan kamera yeniliklerine odaklanacağız.

Kamera konusunda iPhone 11’de iki adet sensör görüyoruz arka tarafta. Bunlardan birisi ana kamera iken diğer ise geniş açı kamera olarak görev alıyor. iPhone 11 Pro ve Pro Max’de ise üçer kamera yer alıyor. Kardeşlerinde yer alan kameralara ek olarak telefoto kamera ekleniyor.

Ayrıca Bakınız;

Apple iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Duyuruldu, İşte Detaylar

iPhone 11 Kamera Detayları;

  • 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, PDAF, OIS
  • 12 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide)
  • Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama)
  • 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound

iPhone 11 Pro ve Pro Max Kamera Detayları;

  • 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, PDAF, OIS
  • 12 MP, f/2.0, 52mm (telephoto), 1/3.4″, 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom
  • 12 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide)
  • Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama)
  • 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound

Night Mode

Karanlık ve oldukça düşük ışık koşullarında fotoğraf çekme konusunda Apple, rakipleri Google ve Huawei’nin arkasında kalmıştı bir süredir. Özellikle Huawei P30 Pro ile gece fotoğraf çekim olayında resmen kafayı yemiş ve geceyi gündüz edecek kadar iddialı bir yazılım sonucu ortaya sunmuştu.

Apple’ın Night Mode özelliği, daha doğal görünüm ve çevre koşullarını daha iyi tanımak için yapay zekadan yardım alırken yeni nesil Akıllı HDR ile kalite konusunda vaatkar konuma geliyor. Night Mode, ortam yeterince karanlık olduğunda otomatik olarak devreye girmekte.

Loş ışıklı ortamlarda fotoğraf çekerken aşırı gürültü ile başa çıkmak için, dokuyu, ayrıntıları ve gürültüyü optimize etmek için piksel piksel işleme yapan Deep Fusion adlı yeni bir görüntü işleme sistemi bulunuyor. Deep Fusion, A13 Bionic yongasının Yapay Sinir Motoruna dayanıyor ve sunumda gördüklerim etkileyici olsa da, henüz kullanıma hazır değil. Deep Fusion bu sonbaharda iPhone 11 ve 11 Pro’ya çıkacak ve kullanıma sunulacak.

Gelişme Portre Modu

Portre fotoğrafçılığını beğenmeyen herhalde kimse kalmadı. Yılar içerisinde gelişen iPhone’larda kiPortre Modu artık hem telefoto hem de geniş açı kamerasında çalışıyor. Daha iyi derinlik algılayabilme sayesinde obje ile arka planın ayrımı daha keskin yapılıyor. Ayrıca daha yumuşak bir bokeh efekti uygulanıyor.

iPhone 11 ve 11 Pro Max’te yer alan telefoto kamera Porte Modu için özellikle elden geçirilmiş durumda. Zira iPhone X’lere kıyasla bu sensör artık %40 daha fazla ışık alıyor. Çünkü diyafram açıklığı f/2.0 aralığına yükseltilmiş durumda. Bu daha fazla ışık alınmasını ve düşük ışık şartlarında da daha iyi portre çekimine olanak tanıyor. Elbette normal fotoğraf ve videolarda da etkisi büyük.

Sinematik Stabilizasyon ve 4K

Apple, sunum sırasında iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’lar için “akıllı telefonlar için yeni yüksek kaliteli video standardı” söylemini yaptı. Pek haksız sayılmaz. İPhone 11 Pro ve 11 Pro Max’ta, üçlü kamera sistemindeki her kamera, genişletilmiş dinamik aralık ve sinematik video dengeleme özelliği ile 4K çözünürlükte video kaydedebiliyor. Çekim esnasında üç kamera arasında geçiş yapılabildiği gibi Audio Zoom gibi Note 10 ailesinde gördüğümüz sesi yakınlaştırma özelliği de bulunuyor. Bir iOS 13 nimeti olarak çekilen videoların editlenmesinde de yenilikler yapıldı.

Üç telefonda da aynı ön kamera yer alıyor ve çözünürlüğü 12 MP. Yatay çekimlerde 12MP’i geniş açı çekim olarak, dikey çekimlerde ise 7MP olarak kullanılıyor. 4K 60 FPS video çekiminin yanında 120 FPS ağır çekim ve Smart HDR özelliği ön tarafta yer alıyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir