Apple WWDC 17; Karşınızda macOS High Sierra


Apple’ın geliştirici konferansı WWDC 17 bir süre önce başladı. Etkinlik kapsamında yeni macOS sürümü olan macOS High Sierra’yı duyurdu.

MacOS High Sierra, geçen yıl Apple tarafından açıklanan macOS Sierra’nın ardılı konumunda ve birkaç yeni özellik ile birlikte geliyor. Bu yenilikler arasında aslan payını Safari, Fotoğraflar ve Posta tarafında olduğunu belirtmeliyim.
Apple’a göre Safari artık daha hızlı ve daha kullanışlı. Safari artık, bir sayfayı ziyaret ettiğinizde videoların otomatik olarak oynatılmasını engelleyecek. Ayrıca, web sitelerinin gizliliğinizi istila etmemesini ve geçmişinizi açıklığa kavuşturmamasını sağlamak için “Akıllı izleme önleme” özelliğine de sahip.
Posta ayrıca yeni arama işlevleriyle rafine edildi. Spotlight artık postadaki aramaları kontrol ediyor. Uygulama artık bölünmüş görünümü destekliyor; bu nedenle web’de gezinmek gibi başka bir şey yaparken bir e-posta yazabilirsiniz.
macOS High Sierra’daki bir diğer yenilik ise Fotoğraflar üzerinde oldu. Artık sabit bir kenar çubuğu var ve bunun yanında akıllı yüz tanıma özelliği sayesinde aramalarda yapılabiliyor. Ayrıca gelişmiş bir senkronizasyon da getirildi.


Bunlarla birlikte Apple File System artık yeni ve daha hızlı dosyalama sistemi olurken, H.265 video standardına da geçildi. Öte yandan VR desteği ve Metal 2 grafik paketi de elinizde olacak.
macOS High Sierra önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir