Elon Musk'ın OpenAI Yapay Zekası, Dota 2'nin En İyilerini Yendi


Zeka, yapay olandan.

Geçtiğimiz gece Valve’in Dota 2 turnuvası vardı ve bu turnuvada dünyanın en iyi oyuncuları hünerlerini sergiledi. Tabi hünerlerini sergileyen sadece insanlar değildi. Elon Musk’ın kar amacı gütmeyen yapay zeka girişimi OpenAI da Dota 2 botu ile oradaydı.
Mühendisler, Dota 2 botunu sadece iki haftalık bir gerçek zamanlı öğrenme aşaması sonrasında dünyanın en iyi oyuncularını yenecek seviyeye geldiğini belirtiyor fakat bu yapay zekada kuruluşun diğer sistemlerde kullandığı benzer sinir ağını kullandıkları aktarılmakta.

Elon Musk’ın yapay zekası, devrim niteliğinde denebilir. İlk defa bir yapay zeka e-spor dalında gerçek bir profesyoneli yeniyor, daha doğrusu yerle bir ediyor. Yendiği kişinin ise dünyanın sayılı en iyi Dota 2 oyuncularından Danylo “Dendi” Ishutin olduğunu belirtelim.

Dendi, ile 1v1 maç yapan yapay zeka, rakibini ezici şekilde yenmeyi başardı. Yapay zekaya iki kez yenilen Dendi oldukça şaşırdığını belirtti ve şunu söyledi; ”Bot, insan gibi hissettiriyordu ama başka bir şey gibiydi.” Yapılan maçta yapay zeka karşısında varlık gösteremeyen Dendi’ye oranla YZ’nin sert ve kusursuz manevraları hafif ürkütücüydü.


Dota 2 normalde 5v5 şeklinde oynanan bir takım oyunu ve oyunun amacı takımlardan birinin diğerini daha önce yok etmesi üzerine kurulu. Karmaşık bir oyun olan Dota 2’de opsiyonlar hayli fazla zira oyunda benzersiz özelliklere ve farklı yeteneklere sahip 113 karakter yer almakta ve farklı haritaların farklı şartları bulunmakta.
OpenAI ekibinin büyük planı ise gelecek yıl Dota 2’de 5v5 maç yapmak.
Programın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz, güzel maçtı.

#Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir