Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL Duyuruldu, İşte Özellikler ve Devrimsel Kamera!


Google Pixel telefonları her ne kadar ülkemizde satılmıyor olsa da teknoloji açısından son derece önemli bir seri olarak yerini alıyor. Pixel 3 serisi ile tek kamera ile eleştirilse de o kamera ile harikalar yaratan Google, bu sefer Pixel 4 serisiyle çift kamera kurulumuna geçerek beklentiyi yükseltiyor.  Çok kez sızdırılaran seri, bugün Made by Google etkinliği kapsamında duyuruldu. Lafı çok uzatmadan detaylara geçelim.

Tasarım ve Ekran

Pixel 4 ve Pixel 4 XL tasarım açısından ne radikal ne de en ince çerçevelere sahip bir aile değil. Hatta asimetrik ve kalın üst çerçevesi bazı insanların gözünü kanatır cinsten diyebiliriz. Fakat, bu kalın çerçeveyi altında yatan önemli sensörler haklı çıkarabilir. Arka taraftaki kare şeklinde çıkıntı yapan kamera bölümü iPhone 11 ailesini andırdığını söylemeliyiz. Bu alan içerisinde çift kamera ve flaş yer almakta.

Materyal tarafında ise alüminyum çerçevelere sahip olan Pixe 4 serisi arka taraftaki mat cam ile donatılıyor. Geçen seneki çift tonlu renk arkada bırakılıp daha minimalist ve temiz bir tasarım söz konusu. Seçilen renk ve tonları da o doğrultuda. Bu arada üç farklı renk seçeneği var bunlar; Oh So Orange, Just Black ve Clearly White.

Telefonda parmak izi tarayıcıyı bulunmuyor dolayısıyla 3D Face Unlock özelliğine güvenmeniz gerekecek. Ki, bu konuda bir radar sayesinde Google iddialı, ama o konuya ileride değineceğiz. Bunun dışında IP68 sertifikası ve Stereao hoparlörler telefonda yine mevcut.

Ekran

Pixel 4,  5.7-inç, 19:9 OLED ekran ile geliyor ve FullHD+ çözünürlük sunuyor. Piksel yoğunluğu ise 444ppi. Pixel 4 XL ise 6.3-inç OLED ekran ile gelirken QHD+ çözünürlük sunuyor. Bu modelin piksel yoğunluğu ise 533ppi. Her iki modelinde ekran yenileme hızı kesintisiz 90Hz. Bunu OnePlus 7 ve 7T’de gördük. Gerçekten çok farklı bir deneyim ve daha pürüssüz bir deneyim sunuyor.

Motion Sense

Bu bir sensör yardımı ile kullanılan bir özellik. Bu özellik sayesinde ekrana dokunmadan çeşitli el hareketleri ile uygulamaları ve telefonu kontrol etmeniz hedefleniyor. O öndeki kalın çerçeve içerisinde yer alan ve Soli adındaki radar sayesinde milimetrik düzeyde hassas el hareketleri algılanabiliyor.

Sensörün çalışma prensibi elktromanyetik dalgalara dayandığı için ekstrem düzeyde düşük ışık koşullarında da çalışıyor. Motion Sense, ekran kapalıyken bile çalışır. Motion Sense özelliği sayesinde şarkıları kolayca atlayabilir, alarmları susturabilir, telefonunuzun sesini kısabilir veya tamamen susturabilirsiniz. Bunu aslında ilk defa görmüyoruz ancak diğer benzer işlevli çözümler bunu kamera sensörü ile yapıyordu, bu ise tamamıyla bunun için geliştirilen bir sensör.

ve KAMERA

Google Pixel serisi her zaman kamerasıyla en tepeye oynayan bir cihaz oldu. Bu telefonlarda yine öyle. Şimdiye kadar sadece tek kamera ile gelen Google, bu sefer çift kameraya geçiş yapıyor; normal sensör ve telefoto lens. Kamera platformu tamamen değişmiş ve çok daha iyi olmuş. Örnek fotoğraflar inanılmaz görünüyor diyebilirim.

Pixel 4 ve 4 XL, 12.2MP ana F1.7 kamera ve 16MP F2.4 telefoto kamera ile birlikte geliyor. Her iki sensör de, optik ve elektronik stabilizasyonun yanı sıra Dual Pixel faz algılama otofokusuyla donatılmış. Süper çözünürlüklü zoom, telefoto kamerayla birlikte çalışır ve ayrıntı kaybı olmadan daha fazla zoom yapmanızı sağlar. Hayranların en sevdiği Gece Modu ise geliştirilerek geri döndü. Artık astrofotoğrafçılık devri başlıyor. Ön tarafta ise 8 MP kamera ve ToF 3D sensör yer almakta.

Yazılım bir kez daha Pixel’lerin kamera performansının merkezinde yer alıyor. Makine öğrenmesi sayesinde, HDR+ görüntünüzün çekim yapmadan önce nasıl göründüğünün birebir önizlemesini alacaksınız. Bu sayede ışığın cepheden geldiği gün batımı gibi sahnelerde daha ayrıntılı dokunuşlar yapabileceksiniz.

Kameranın portre modu, daha iyi bir derinlik ayrımı için telefoto kameranın eklenmesinden kesinlikle faydalanacaktır. Bir kez daha Makine öğrenmesi bu özelliğin merkezinde durmakta ve portre modunu daha büyük nesnelerle kullanabilmenizi sağlıyor.

Performans

Google Pixel 4 ve 4 XL, Snapdragon 855 yonga seti tarafından destekleniyor ve ayrıca 6 GB RAM ile birlikte gelir. Geçesen sene 4GB RAM taşıyan Pixel 3’ten çok daha iyi. Pil bakımından, daha küçük olan Pixel 4, 2019’un standartları için oldukça mütevazı bir pil boyutuyla geliyor; 2,800mAh. Büyük Pixel 4 XL daha büyük 3.700mAh batarya ile birlikte geliyor. Her iki cihaz da 18W hızlı şarjı ve kablosuz şarj destekliyor.

Arayüz

Burada sürpriz yok – yeni Pikseller kutudan çıkar çıkmaz Android 10 ile birlikte geliyor. Uzun zamandır beklenen karanlık mod daha fazla ebeveyn kontrolü ve gelişmş Google Asistan önemli detaylardan. Google Asistan, şimdi hareket halindeyken hızlı sesli notlar ve notlar oluşturmanıza olanak tanıyan bir canlı transkripsiyon özelliği de alıyor ve internetsiz de çalışabiliyor.

Dikkat çeken bir diğer yeni özellik de Apple’ın Face ID’sine benzer şekilde çalışan 3D Face Unlock. Ön taraftaki radar sayesinde telefon, cihazın kilidini açmadan önce bile yüzünüzü doğruluyor. Bu sayede çok daha hızlı işlem görüyor.

Fiyat ve çıkış tarihi.

Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL, 64 GB ve 128 GB depolama alanıyla birlikte geliyor. Taban olarak minimum 128 GB ile gelmemesi üzdü.

Her neyse, Pixel 4 64 GB modeli 799 Dolar, Pixel 4 XL 64 Modeli 899 Dolar. Telefonların 128 GB versiyonları ise sırasıyla 899 Dolar ve 999 Dolar fiyat etiketine sahip. Her iki cihaz da 24 Ekim’de çıkacak. Tekrarlamak gerekirse Türkiye’de alınabilir olmayacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir