Huawei Kirin 980 Özellikleri Zuhur Etti!


büyük rakip


Kirin 980, önceki sızıntıları ile kuğımıza çalınsa da ilk detaylı sızıntısı şimdi ortaya çıktı. HiSlicon’un Kirin yongaları bildiğiniz gibi Huawei’ye ait. Son modellerinde gördüğümüz yüksek frekans hızları bu yongada da korunmuş ve yeni çekirdekler kullanılmış.

Kirin 980’in, TSMC’nin 7nm FinFET düğümü kullanılarak gerçekleştirileceği ve en az yüzde 20’lik bir performans artışı ile yüzde 40’a varan oranda güç tasarrufu sağlandığı teyit edilmişti. Sızan bilgilere göre, Kirin 980’in sekiz çekirdekli yapısında, en yüksek 2.80GHz hızında çalışan dört çekirdekli Cortex-A77 birimleri yer alacak. Kalan dört adet Cortex-A55 çekirdeğinin hızları henüz bilinmiyor ancak bunların daha çok güç verimliliğine odaklanan çekirdekler olduğunu belirtelim, asıl güç yükünü Cortex-A77 çekirdekleri çekecek.

Ne yazık ki, Kirin 980 bir 5G modeme sahip olmayacak, ama HiSilicon’un daha çok SoC’nin AI kısmına odaklanacağı söyleniyor. Sızıntıya göre, yeni nesil NPU (neural processing unit), watt başına yaklaşık 5 trilyon hesaplama yapabilecek, ancak bu gücün hangi uygulamalarda verimli bir şekilde kullanılacağını söylemek için erken.

Ayrıca Bakınız;

Huawei GPU Turbo Güncellemesi Alacak Cihazlar Belli Oldu

Ayrıca, Snapdragon 845’te bulunan Adreno 630’dan 1,5 kat daha hızlı olacak olan bir GPU çözümü olduğu söyleniyor. Kirin 980’i içeren gelecekteki telefonlar da Huawei’nin özel GPU Turbo teknolojisi için destek sağlanıyor olacak. GPU Turbo, daha yüksek grafik performans ve daha iyi enerji tasarrufu anlamına geliyor.

Snapdragon 845 ve Kirin 980 arasındaki gerçek kıyaslamayı ise telefonlar piyasaya çıktığında yapabileceğiz.

#Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir