Sony, Çerçeveli Xperia XA2 ve XA2 Ultra Modellerini Tanıttı!


Çerçevelendin

CES 2018 artık başladı ve yavai yavaş firmalar yeni teknolojileri ile karşımıza geliyorlar. Bunlar arasında dikkat çeken ise Sony oldu. Normalde bu fuarda akıllı telefon duyurusu pek olmaz ama bunu Sony’ye söylemeyelim. Her neyse, firma orta seviyedeki modellerini güncelledi ve XA1 serisine seviye atlattı. Xperia XA2 ve XA2 Ultra karşınızda.

Her Sene Böyle

Sony oldukça gelenekselci bir firma. Akıllı telefonlarında radikal tasarım değişikliğine pek gitmeyen firma bir iki ufak dokunuş dışında yeni Xperia XA2 ve XA2 Ultra modellerinde de klasik çizgisini korumuş. Yan çerçeveler inceyken alt ve üst çerçeveler ise harbiden çerçeve. Önemli bir değişiklik ise parmak izi tarayıcısında gerçekleşiyor. Şimdiye kadar güç tuşuna gömülü olan parmak izi okuyucu arka tarafa, orta kısıma yerleştirilmiş. Bu arada ekran da geleneksel 16:9.

Xperia XA2

Ancak genel olarak bu iki yeni arkadaş ultra ince çerçeve ve 18:9 ekranlara sahip olmasa da açıkçası tasarım konusunda da bir kusurları yok ve premium hissiyatını son derece yansıtıyorlar. Görsellerden gördüğüm kadarıyla şahsen 10 üzerinden 7 veririm tasarıma.

Orta Seviye

Sony’nin XA modelleri zaten orta seviyeye hitap eden bir aileydi ve bu yeni modeller de yine öyle. Xperia XA2 ve XA2 Ultra donanım tarafında aynı Snapdragon 630 yongasından güç alıyor. 8 çekirdekli bu yonga 2.2 GHz hızında çalışıyor. Bellek tarafında XA2, 3 GB RAM -32 GB depolama ile gelirken Ultra modeli ise 4 GB RAM – 64 GB depolamaya sahip. Depolama az geldiyse hemen üzülmeyin, her ikisinde de microSD desteği var.

Xperia XA2 Ultra

Ekran tarafında geleneksel takılan Sony, XA2 modelinde 5.2 inçlik bir ekrana ve Full HD çözümürlüğe yer verirken XA2 Ultra modelinde 6 inçlik Full HD çözünürlük sunmakta. Batarya tarafındaysa bu telefonları alanlar oldukça memnun kalacaktır. Küçük modelde 3300mAh, büyük modelde ise 3580mAh pil yer alıyor. Her iki telefonda Sony’nin Baterry Care ve Qnovo teknolojileri var, bunlar bataryanın ömrünü uzatıyor.

Kamera

Her iki telefonda da 23 MP arka ana kamera yer almakta. Etkileyici bir sensör olan bu şey 4K video çekebilyor ve aynı zamanda 120FPS ağır çekim klipleri de kayıt edebiliyor. Düşük ışıkta ışık hassasiyeti ise oldukça yüksek zira ISO 12.800‘e kadar tırmanabiliyor. Ancak önemli olan bu şekilde çekilen fotoğrafın iyi işlenmesi, yoksa kirlilik can sıkabilir. Ayrıca ana arka kamerada OIS bulunmamakta.
Ön tarafta ise bazı değişiklikler var. Xperia XA2 geleneksel olarak 8MP bir sensöre sahip ve 120 derece geniş açılı fotoğraflar çekebiliyor. Asıl numara ise XA2 Ultra‘da. Ön tarafında çift kamera barındıran Ultra modelinde 16 MP‘lik OIS destekli ana ön kameraya 8 MP geniş açılı kamera da yardımcı oluyor.

Diğer Şeyler ve Fiyat

Xperia XA2 ve XA2 Ultra ayrıca, telefon hoparlörlerinden gelen sesleri geliştiren, ses artırıcı bir özellik olan SmartAmp ile birlikte gelmekte. Bununla birlikte, telefonlarda hala stereo hoparlör yok, telefonun tasarımı öyle görünüyor olsa da.
Sony, telefonların çıkışı ve fiyatı hakkında bir açıklama yapmadı fakat Xperia XA2 ve XA2 Ultra, bu ayın sonu ya da Şubat ayında çıkışını yapacaktır. Fiyat konusunda tahminimiz ise küçük modelin 300 Dolar civarında, büyük modelin ise 370 dolar civarında olacağı yönünde.
CES 2018 Haberlerimiz Devam Edecek.
#Kaynak; EngadgetPhoneArea


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir