Sahtekarlık Örneği OnePlus 5; Olmayan 2x Optik Zoom, Hatalı Benchmarklar!


İyi. Kötü. Çirkin.

Bir süre önce tanıtılan ve üst seviye donanımı uygun fiyata sunduğu gerekçesiyle hepimizin sevdiği (genel olarak) OnePlus 5, aslında pekte sevimli ve masum değil. Bildiğiniz gibi firma, OnePlus 5 modelinde iPhone 7 Plus’da olana benzeyen bir kamera sistemi kullanmıştı ve kameranın 2X optik zoom yapabildiği açıklanmıştı… yapamıyormuş.
Şirketin kurucularında Carl Pei, Twitter’dan yaptığı paylaşımda OnePlus 5’in aslında 1.6x optik zoom yaptığını geri kalan 0.4x zoom’u ise SmartCapture adlı yazılım ile kapattıklarını açıkladı ve en başından beri ”optik zoom” değil, ”kayıpsız zoom” demiştik dedi. Yorumu size bırakıyorum.


Firmanın adı bir de hilekarlığa karışmış durumda.  Aktarılanlara göre cihazda benchmark testleri çalıştırıldığında aktif olan bir kod bulunuyor. Bu sayede telefonun varı yoğu en üst performans düzeyine çıkarılarak testlerde önde olması  sağlanıyor, ve telefon da ciddi ısınıyor. Normal kullanımda ise telefon bu üst sınırı aşmamakta.

Carl Pei, bu konu hakkında da bunu bilerek yaptıklarını ve sadece benchmark uygulamalarında değil, yoğun yük isteyen diğer uygulamalarda da bunun aktif olduğunu belirtti. Maksatlarının açılış hızlarını arttırmak ve oyunlarda ek performans sağlamak olduğunu belirten Pei, bu iddiaları üstü kapalı şekilde yalanladı. Ancak pek inanılmışa benzemiyor.
Son olarak Google’ın yöneticilerinden  Tim Murray‘de bunu şirketlerin sık sık yaptığını, konu hakkında üreticilere iki kez uyarıda bulunduklarını ancak hilelerin devam ettiğini belirtti. Bakalım ilerleyen günler bizlere neler gösterecek.
Kaynak; GSMarena AndroidCentral


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir