Samsung Galaxy S8, 10nm Exynos 8895 işlemci ve Yeni Nesil Mali-G71 GPU ile Gelebilir


Önemli yonga üreticilerinden biri olan Samsung, bildiğiniz gibi kendi işlemcilerini üretmenin yanında başkaları için de üretim yapmakta. Gelecek yıl 10nm üretim sürecine inmeyi planlayan firmanın gelecek yıl tanıtacağı Galaxy S8 tepe modelinde 10nm SoC kullanacağı iddia ediliyor.
Gelen raporlara göre Samsung, Galaxy S8 cihazında, 10nm üretim süreciyle bantlardan geçmiş Exynos 8895 yongasını kullanabilir. Yonga içerisindeki CPU çekirdekleri hakkında pek bilgi bulunmazken Exynos 8895’in ayrıca ARM’ın en yeni GPU birimi olan Mali-G71 birimini bünyesinde barındırması bekleniyor. Öte yandan Qualcomm’da gelecek yıl Snapdragon 830 ile birlikte 10nm sürecine inecek.
arm-cortex-a73-mali-g71-300516
ARM Mali-G71 beraberinde Bifrost olarak adlandırılan yeni mimari ile birlikte geliyor. Yeni GPU’nun baştan sonra 4K ve VR deneyim için geliştirildiği ifade ediliyor. Vulkan ve OpenGL ES 3.2 gibi güncel teknolojilerin desteklendiği GPU, Galaxy S7’de kullanılan Mali-T880’den neredeyse 2 kat daha güçlü olacak. Bu bağlamda baktığımızda Galaxy S8’in yüksek bir ihtimalle 4K ekran ile geleceğini şimdiden söyleyebiliriz.
mali-perf
Mali G71’e daha yakından baktığımızda GPU’nın bir önceki nesle göre yani Mali T880’e göre yüzde 20 oranında daha yüksek enerji verimliliği, yüzde 40 daha iyi performans, yüzde 50 daha iyi grafik performansı sunuyor ve 32 Shader çekirdek ölçeklendirmesi ile geliyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir