Samsung Galaxy S9 ve S9+ Muhtemel Tüm Özellikleri ve Fiyatı


Toplama

Samsung, yeni akıllı telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9+ modellerini bir değişiklik olmazsa 25 Şubat tarihinde resmen tanıtacak. Bizde o zamana kadar bu telefonlar hakkında ortaya çıkmış ya da sızdırılmış bilgileri toplayarak aşağı yukarı nasıl bir telefon geleceğini size göstermek için bu yazıyı hazırladık.
Samsung bu yıl Galaxy S9 ailesinde radikal bir değişiklik yapmayacak. Galaxy S8 ailesi zaten son derece şık cihazlardı fakat birkaç eksikleri vardı. Samsung bunları bu nesilde oratadan kaldıracak. Mesela parmak izi okuyucu artık kamera bileşenlerinin yanında cihazın orta kısımına tek başına taşınacak. Buna ek olarak alt ve üst çerçevelerin biraz daha tıraşlanarak inceltileceğini göreceğiz.

Not: Bu noktadan sonra hiçbir şey kesin değildir.


Yeni seri önceki nesil ile aynı şekilde 18.5:9 görüntü formatıa sahip 5.8 inç ve 6.2 inç ekranlar ile gelecek. Ekranların çözünürlüğü ise QHD+ olarak adlandırılan 1440 x 2960 piksel olacak. Elbette ekran ”Sonsuz Ekran” Super AMOLED teknolojisine sahip olacak. Bu arada ekrana gömülü parmak izi okuyucusu ne yazık ki bu nesilde karşımıza çıkmayacak. Bunun nedeni maliyet ve tedarikteki sorun.
Öte yandan her iki telefonda da 3.5mm kulaklık jak girişi bulunacak. Son zamanlarda ender görür hala geldiğimiz bir şey bu. Ve ayrıca özel Bixby tuşu da yine telefondaki yerini koruyacak.

Donanım tarafına baktığımızda ise telefonlara Qualcomm’un en güçlüsü Snapdragon 845 yongasının eşlik edecek. Qualcomm yongalı modeller kısıtlı ülkelerde satışaşa çıkacak. Türkiye ve daha pek çok ülkede yeni Exynos 9810 yongası bulunan modeller yer alacak. İki yonga arasında günlük kullanımda fark yaratacak herhangi bir performans farkı olmayacaktır. Galaxy S9‘da yongaya ek olarak telefonlarda 4 GB RAM ile 64/128 GB depolama alanı yer alacakken Galaxy S9 Plus‘da ise 6 GB RAM ve 64/128/256 GB depolama alanı yer alacak.

Galaxy S9 Kamera

Kamera tarafına gelirsek işler enteresan gibi duruyor. Samsung’un şimdiye kadar paylaştığı minik videolara, sızan görüntülere ve belgelere baktığımızda Galaxy S9’un tek kamera ile geleceğini tahmin ediyoruz ancak çift de olabilir. Ancak hem yazılım hemde mühsendislik tarafında geliştirmeler var gibi görünüyor. Samsung telefonlarında 12 MP Dual Pixel olarak adlandırılan bir kamera kullanacak. OIS destekli kameranın ilginç özelliği ise değişken diyafram açıklığına sahip olacak olması. Aktarılanlara göre cihaz, f/1.5 ile f/2.4 diyafram arasında geçiş yapabilecek. Bu, gece ve gündüz çekimlerinde en iyi sonucun alınması için önemli.

Galaxy S9 Plus Kamera

Galaxy S9+’ın da ise Samsung muhtemelen çift kameradan yana tercih kullanacak. En azından sızıntılar öyle söylemekte. Çift 12 MP Dual Pixel kamera olacak ve ikisinde de OIS desteği yer alacak. Aynı şekilde değişken diyafram özelliği ve diğer kamera özellikler bu modelde de olacak.

Kamera ayrıca dünyanın ilk HDR video çeken telefonu olacak. Ayrıca üzerinde durulan bir de Super Slow Motion özelliği var. Söylenenlere göre cihaz 1000 FPS’de ağır çekim videolar kayda alabilecek ki bu gerçekten güzel olur.
Ön tarafta ise sensörlerde güncellemeler var. Yine 8 MP ön kameramız var fakat yanındaki bileşenler daha geliştirilmiş. Irıs tarayıcı geliştirilmiş ve ayrıca 3D özelliği ön kameraya entegre edilmiş. Bunun anlamı iPhone X’deki Animoji gibi 3D Emoji ifadeleri yapabileceğiz.
Fiyatlandırma konusunda ne söylesek şimdi yalan olur ancak 875 Dolar’dan başlayan fiyatları bekleyebiliriz. Türkiye’de ise fiyatlar Galaxy S9 64 GB’için 4.500 TL’den aşağıda olmayacaktır. Galaxy S9 Plus ise 5.000 TL’yi rahat geçecektir.

Tüm özellikler listesi

 • 5.8 inç / 6.2 inç QHD+ Süper AMOLED kavisli ekran (570ppi / 529ppi)
 • Qualcomm Snapdragon 845 / Samsung Exynos 9810
 • 4GB RAM / 6 GB RAM
 • 64GB / 128GB / 256GB depolama alanı
 • 3000mAh ve 3500mAh batarya
 • Cat 18 LTE desteği (1.2Gbps indirme hızları)
 • Arkada parmak izi tarayıcı
 • OIS 12MP Dual Pixel kamera (f /1,5, f /2,4) // OIS çift 12 MP Kamera // ve  8MP ön kamera
 • Bixby asistan
 • USB-C ve 3.5 mm kulaklık girişi
 • Stereo hoparlörler
 • Kablosuz şarj desteği
 • IP68 su ve toz direnci
 • Dahili FM radyo
 • DeX yerleştirme istasyonu
 • Midnight Black, Titanyum Gri ve Mercan Mavisi, Lilac Mor varyantları

#Kaynaklar; Techradar 12 WccftechTelegraph


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir