Güney Kore Nükleer Enerjiye Dur Dedi; Santraller Kapatılacak


Dünyanın yenilenebilir enerjiye ihtiyacı var.

Güney Kore’nin yeni seçilmiş başkanı Moon Jae-in, seçim kampanyasında açıkladığı nükleer enerji politikasını uygulayacağını belirtti. Moon Jae-in, kısa bir süre önce ülkedeki Kori-1 santralinin kapanışında yaptığı konuşmada Güney Kore’nin geleceğinde artık nükleer enerji olmayacağını belirtti.
Başkan Moon Jae-in, hali hazırda proje ve plan aşamasında olan tüm nükleer santral inşaatlarının iptal edileceğini açıkladı. Öte yandan ülkede kurulu ve aktif olan santrallerinde artık ömürlerinin uzatılmasına yönelik hamle yapılmayacağını ve zamanla kapatılacaklarını belirtti.
Moon ayrıca şu açıklamada bulundu; ”Hükümet çevre dostu enerji politikaları uygulayacak. Birtakım zorluklar olabilir ancak izlememiz gereken yol bu.” 
Güney Kore’de hali hazırda 25 adet nükleer santral bulunuyor. Ülke, 2016’da en çok nükleer enerji üreten 5. ülkesi konumunda fakat gelecek böyle olmayacak. Güney Kore’de ki tüm santrallerin 2030’a kadar kapanması bekleniyor.
Ülke bu nükleer santrallerden enerji ihtiyacının %30 civarını karşılıyor. Bu büyük bir pay ve sadece kısa sürede yenilenebilir enerjiyle kapatılması pek mümkün değil. Ancak hedefler arasında 2020’ye kadar yenilenebilir enerji kapasitesinin %20 dolaylarına kadar arttırılması var. Gerçekleşmesi güç olsa da imkansız değil.
Başkan Moon’un bu politikasında şüphesiz Japonya’daki korkunç deprem ve sonrasında yaşanan nükleer sızıntılar etkili olmuştur. Zaten söylemlerinde de örnek olarak Japonya’yı gösteriyor. Tabi uzmanlar Güney Kore’nin nükleer santrallerin yerini doldurmasının zor olacağını ve bir süre enerjide dışa bağımlı olabileceğini belirtiyor.
Bakalım ileride neler olacak, göreceğiz. Nükleer santraller konusunda sizin görüşünüz nedir?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir