SpaceX'in Uydudan Internet Projesinin Adı Starlink Olabilir


Güzel proje

Çok uzunca bir süredir sizlere SpaceX konulu bir haber yapmadığımızı gördük (en son 2 hafta önce haber yaptık) ve bu haberi görür görmez sizlere aktarmak istedik. Aranız mutlaka duyanlarınız vardır, SpaceX ve Elon Musk’ın dünya genelinde çalışan bir uydudan internet projesi bulunuyor. Ve gerçekleşmek adına da önemli adımlar atılıyor.
Kısa bir süre önce gelen bilgilere göre SpaceX’in dökümanlarında Starlink adı geçiyor ve bu ticari markanın firmanın uydudan gigabit genişbant internet hizmet projesi  olduğu tahmin ediliyor. SpaceX bu konuyu doğrulamadı aynı zamanda yalanlamadı.
SpaceX’in bu projesinden biraz daha sanırım bahsetmemiz gerekiyor. Uydu projesi ilk olarak, SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk tarafından, 2015 yılında, normalde internetin mevcut olmadığı alanlarda düşük ücretli  genişbant internetin sunulması amacıyla ortaya atıldı. Sonradan  ise bu plan küresel ölçek olarak değiştirildi.

Bu projenin gerçekleşebilmesi için elbette uydulara ihtiyaç var ve bu uyduları alçak Dünya yörüngesine fırlatmanız gerekiyor. Ne şanlıyız ki SpaceX bir uzay şirketi. Planlananlara göre alçak Dünya yörüngesine 4.425 adet uydunun fırlatılması ve Starlink’in 2019 yılında başlayıp 2024 yılında ise tam kapasiteye ulaşması bekleniyor.
Gigabit düzeyinde hızlar ve kablolu internet tarzı yani ortalama 25ms gecikmeli internet vaadi sunan bu proje hakkında bazı şüpheler söz konusu. Bunlardan en önemlisi ülkelerin bu projeye yaklaşımı. Zira en az 4.425 uydu ülkelerin üzerinde uçucak ve bu biraz riskli görünüyor.

İLGİNİZ ÇEKEBİLİR;

TurkNet, AKN’yi Tümüyle KALDIRDI! Yeni ve Mevcut Müşterilerde AKN Artık Yok

Her şeye rağmen SpaceX’in ise bu işi çözüp projeyi başlatması beklenmekte. Zira firmanın bir Mars koloni yol haritası bulunuyor. Starlink ya da adı her ne olacaksa, başlangıç maliyeti milyarlarca dolar olacak. Ancak sonarsında düzenli ve artan nakit akışı getirecek. Bu nakit akışı, firmanın Mars yolculuğunu finanse etmek için kullanılabilir.

Hatırlarsanız, Elon Musk’ın Tesla için benzer görünen ve Mater Plan olarak yayınladığı bir yol haritası vardı. Onu sizinle paylaşalım tekrardan;

  1. Zorunlu olarak düşük hacimli spor otomobil yap. (Tesla Roadster yapıldı)
  2. Bundan gelen para ile orta hacimli uygun fiyatlı otomobil yap. (Tesla Model S yapıldı)
  3. Bundan da gelen para ile yüksek hacimli daha uygun fiyatlı otomobil yap. (Tesla Model 3 yapıldı)
  4. Sıfır emisyonlu (Güneş enerjisi) elektrik üretimi sağla. (Bu da yapıldı)

Her neyse, SpaceX’in uydudan genişbant internet projesi rakipsiz değil. Facebook‘un Sahra altı Afrika için benzer bir projesi vardı ancak Facebook’un bu uydusunu yörüngeye taşıyacak SpaceX’e ait roket kalkış sırasında patlamıştı.
OneWeb ve LeoSat adında iki firma da yine 2019 yılında ABD sınırları içerisinde uydudan internet hizmeti sunmayı hedefliyor. OneWeb’in 720 uydu ile Alaska’da internet sunacağı aktarılırken LeoSat’ın ise 108 uyduya sahip olduğu belirtiliyor.
#Kaynak; ArsTechnica TechCrunch


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir